Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

V I A N O C E 

Ráno si všimnime počasie. Pekné, slnečné hoci i mrazivé ale so zasneženou krajinou je známkou prosperity celého budúceho roka. Naopak zamračená obloha so suchou, nezasneženou krajinou neveští ne nasledujúci rok nič dobré. Znamená veľa nešťastných udalostí i katastrof. 
Mali by sme ešte ráno posypať prah makom, aby do domu či bytu neprišla zlá, nečistá sila.

Na Štedrý večer:

Na stromčeku by mal byť kúsok chlebíka, môže byť zabalený v staniole - chlieb totiž symbolizuje dostatok. Ďalej orechy, jabĺčka a môže byť aj na nitke prevlečená šošovica. To všetko by malo zabezpečiť hojnosť. 

Na svätý večer by ako prvá nemala do bytu, do izby vstúpiť žena. To nie je dobré ak sa tak stane. Prinesie totiž choroby všetkým prítomným ženám i sebe a celý rok budú mať problémy. Jestvuje však pomoc. Gazdiná, či pani domu má si tíško povedať pre seba: „Ježiš Kristus sa narodil, nech sa narodí šťastie i zdravie.“ Ak prichádza s partnerom, nech vojde prvý muž. 

Ženy nech neľutujú obliecť si k večeri nové šaty. Vlastne by mala mať na sebe všetko nové. Prečo? Aby bolo všetkého dostatok a staré odišlo z domu.“ 

Akoby to malo vyzerať na štedrovečernom stole :

Podľa mágie by malo byť na stole dvanásť jedál. Nesmie tam byť kuracie a slepačie mäso, pretože hrabú od seba. Jedlá by mali byť pôstne. Viem, že tu je zvyk jesť kapustnicu s mäsom, ale mäso okrem rýb by nemalo byť na stole. Jedným z doporučených jedál je pšeničná kaša s medom a hrozienkami. Ak ju mladé ženy nevedia uvariť, stačí dať do jednej misky med a do druhej pšenicu. Tieto plodiny v symbolickom význame znamenajú dostatok a sladký život. Na stole by malo byť aj maslo. Lebo vtedy príde bohatstvo - všetko sa totiž akoby pomastí. Pre zdravie nesmie chýbať jabĺčko, med a cesnak. Cesnak treba zavesiť do kuchyne - tam prináša zdravé potraviny i samotné varenie. 

Nemali by chýbať sviečky. Jedna alebo tri. Nikdy nie párny počet a nikdy nie modré. Najlepšie sú biele, červené, alebo zelené. 


Na štedrovečernom stole zvyknú byť tradične niektoré plodiny. Prečo? Mágia rastlín vysvetľuje z akých dôvodov ich tam možno intuitívne kladieme. Ananás respektíve jeho šťava vzbudzuje vášeň, sušené šupky privolávajú šťastie a pomáhajú zbohatnúť. Mak znásobuje peniaze, v jedle u milovanej osoby vzbudzuje lásku a osoby spája. Zvyšuje tiež plodnosť. Pomaranč privoláva lásku. Kokos chráni majetok. Slivky udržujú lásku. Orechy pomáhajú splniť želania. O hrachu sa hovorí, že struk prináša zisk a šťastie. Sušený sa používa do rôznych zmesí na privolanie peňazí. Šošovica symbolizuje veľa bohatstva. Ryba okrem kresťanskej symboliky so svojimi lesklými šupinami pripomínajúcimi mince má zabezpečiť dostatok peňazí. Na stole by nemal nechýbať chren, ktorý dodáva odvahu. Cesnak zasa zdravie. S medom najstarší člen urobil ostatným krížik na čelo, ako ochranu proti všetkému zlému. Omrvinky nechávame po štedrej večeri pre duše mŕtvych. 

Aby boli peniaze: Nezabudnite si z vianočného kapra pár šupín odložiť do peňaženky, pokiaľ budú v peňaženke, peniažky vám nikdy nebudú chýbať. Pre každý prípad k nim treba priložiť kúsok imela a malý kúsok hematitu. 

Štedrovečerný stôl mal v slovanskej tradícii symbolizovať hojnosť. Pod biely ľanový obrus sa kládli peniaze alebo hrsť ovsa či jačmeňa, aby sa v budúcom roku rozhojnili. Na tento deň sa aj v časoch biedy odkladala ušetrená múka, cukor, strukoviny, mak, sušené ovocie, lekvár, med, masť na vyprážanie šišiek aj sladké víno. Za stôl si rodina sadne až vtedy, keď vyjde na nebo prvá hviezda. Nesmie za ním sedieť trinásť ľudí. Vždy to zorganizujeme tak, hoc aj od susedov niekoho pozveme, aby za stolom nebolo 13 ľudí. V takom prípade totiž hrozí v rodine smrť. Najprv najstarší človek povie modlitbu a len potom sa začne jesť.

Zo starších magických praktík prinášajúcich prosperitu patrilo dať trochu slamy do izby, kde stojí stromček. Potom zobrať čerstvý chlebík a kotúľať ho po tej slame od prahu krížom, pobozkať ho ale nie zvrchu na vypuklej, ale na rovnú stranu a prekrížiť ho nožíkom. Pomodliť sa a položiť ho na stôl. Až po tomto úkone by sa mala začať večera. 

V tento deň sa nesmú požičiavať peniaze. Môžu vám priniesť darčeky, aj vy môžete blízkych obdarovať, napokon darček dobre zabalený môžete pripraviť aj o pár dní skôr a vo sviatočný večer ich už budete len spoločne rozbaľovať. Neslobodno však požičiavať lieky - v žiadnom prípade. Prinieslo by to ťažké ochorenia. 

Symboly ihličnanov tak ako sa k nim dostala moja dobrá známa. Borovica posilňuje sebavedomie, jedľa odháňa ťaživé myšlienky a smrek upokojuje rozbúrené emócie. Samozrejme stromček v tvare ihlana - teda špic nahor je z ezoterického hľadiska energetickým žiaričom. "Stretla som sa aj s opačným povesením stromčeka a moja mama spomína, že oni takto vešali stromček na hák na stropnej hrade u jej starých rodičov, toto však má negatívne vyžarovanie". 

Ešte niečo z feng shui. Stromček- symbol Vianoc by mal mať úctyhodné miesto, ideálne je umiestniť ho v obývačke alebo v jedálni. Červená ozdoba vdychuje stromčeku život, symbolizuje radosť. Červena je aj najintenzívnejšia farba na prebudenie lásky.  Do miestnosti orientovaných na sever, východ a juhovýchod sa hodí kombinácia zeleno modrých farieb, zelená symbolizuje rast, modrá duchovnosť. Hodí sa ku nim biele svetlo. Táto výzdoba pôsobí pokojne a dobre sa pri takomto stromčeku premýšľa. Zlaté a strieborné ozdoby sa hodia do západných a severozápadnej časti bytov, symbolizujú pompéznosť a luxus. Zlatá s citrónovým nádychom vyvoláva predstavu čistoty, sviežosti a tepla. S oranžovou docielite živú a veselú atmosféru. Zlato v ľuďoch evokuje aj pocit luxusu, podvedome si tak touto farbou môžete domov pritiahnuť peniaze a poukázať na svoje vysoké ideály. Pomarančová a žltá farba v kombin ácii so zlatou môže aktivovať hojnosť v rodineRužová – posilňuje mladistvú a hravú atmosféru. Ružové ozdoby na stromčeku majú schopnosť lásku liečiť a posilniť romantiku chvíle. Broskyňové odtiene k hravosti pridávajú aj priateľského duchaZelená – možno váš vianočný stromček nie je zelený, a radi by ste to zmeniť. Vtom prípade ak stavíte na zelenú, nič neoľutujete. Vhodné sú všetky odtiene zelenej, napríklad smaragdovozelená, tyrkysová, limetkovozelená... Vytvárajú pokoj, relaxačnú atmosféru, a prinášajú tiež optimizmus, energiu, či kreativitu. Mne to vychádza tak, že treba tam dať všetky farby  . Jednoznačne feng shui neodporúča bielu farbu (teda len biele ozdoby na stromčeku) tento stromček pôsobí mrazivo a niekde je biela farbou žiaľu.. Pri dekorovaní stromčeka určite nesmie chýbať symbol anjela, čo predstavuje mier a dobrú vôľu. Anjelikovia môžu byť na stromčeku, oknách. 6 anjelikov v kruhu na severozápadnom okne prinesú požehnanie. Na vchodové dvere z vonkajšej strany je dobré dať si venček, farbu je treba určiť podľa smeru dverí: na juh, červená farba, východ - zelená farba, doplnená ozdôbkami znázorňujúcimi ovocie, sever a západ - strieborné a zlaté ozdoby, okrúhle ozdoby. Ešte niečo k imelu. podľa jednej legendy imelo bolo kedysi stromom z dreva, z ktorého bol zhotovený kríž na ktorom ukrižovali Krista. Strom vraj hanbou zoschol aby sa premenil na rastlinu, ktorá zahŕňa dobrom každého kto pod ňou prejde. Imelo nosí šťastie tomu, kto je ním obdarovaný, nie kto si ho sám kúpi.

Ak si neviete vybrať len jednu farbu, nebojte sa kombinovať.Pestrofarebnosťou harmóniu z domu istotne nevyženiete. Podstatné je, aby ste svoj stromček zdobili s láskou, a aby ste sa z neho tešili celá rodina!

Tento článok môže byť ďalej šírený, kopírovaný v neskrátenej, neupravenej podobe a len pre nekomerčné účely, pokiaľ bude pripojená celá táto poznámka aj s aktívnym odkazom www.vestenietarot.wbl.sk  Ďakujem za pochopenie.

 

 

 

 

 

TOPlist
aktualizované: 04.11.2018 16:16:10