Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

SVIATOK VŠETKÝCH SVäTÝCH

Sviatok všetkých svätých - 1. a Deň zosnulých 2. novembra. Možno neviete, že že Sviatok všetkých svätých Festum omnium sanctoroum si pripomínali už starí Gréci, v kresťanskej cirkvi prišiel s touto myšlienkou pápež Bonifác IV. Od polovice 9. storočia sa stal tento sviatkom oficiálnym. Pôvod venovať spomienku a uctiť si pamiatku mŕtvych sa pripisuje opátovi z Cluny. V roku 998 Odil, neskôr vyhlásený za svätého, ustanovil výročnú spomienku pamiatky všetkých zosnulých na 2.novembra.

V predvečer sviatku sa v kostoloch s chrámoch čítali " hodinky za mŕtvych" - officium defunctorium a v deň pamiatky sa slúžila za mŕtvych omša. Oltár bol bez ozdôb a zahalený čiernym súknom. Horelo na ňom 6 žltých sviec symbolizujúc plamene ohňa pekelného, ktorý spaľoval srdcia zatvrdnuté zlým svedomím, ale zároveň sviece symbolizovali aj svetlo večného života. Zosnulým bola ponúknutá potrava, a to vonný dym z kadidla.

Svoje miesto na hroboch majú aj kvety. Majú nám pripomenúť pominuteľnosť života.

Ľudia zvyknú prichádzať zďaleka už 31. oktobra. Prihováram sa za to, aby tento deň na cintoríny vôbec nechodili, pretože sa praktizuje čierna mágia. Staré povesti hovoria o tom, že v tento deň sa bosorky stretávajú na lysej hore, kde pália oheň a preberajú to, kto čo zlé urobil za uplynulý rok. Pijú, tancujú, spievajú a vyvolávajú zlých duchov.

V ten deň "čarodejnice" zbierajú z hrobov kvety a čačinu, ktoré tam ľudia dali, vysušia ich rozomelú na prach a ten používajú ma magické praktiky, najmä na porobenie. Rovnako vosk z nedohorených sviečok. Ak je blato, tak pracujú na stopách ostávajúcich po ľuďoch v zemi, pretože práve stopy nesú veľkú informáciu. Hľadajú tiež na troch hroboch meno človeka, ktorému chcú porobiť. V tento deň čarujú s vlasmi, nechtami a fotografiami. Fotka totiž nesie živú informáciu osobnosti. Možno prostredníctvom nej liečiť, vykladať budúcnosť, ale aj veľmi škodiť. Hovorím to zámerne aby sme svoje fotky nedávali kde - komu.

Aby bol človek ochránený pred kadejakými magickými zásahmi je dobré, ak večer 31.októbra zapáli doma toľko bielych sviečok, koľko ľudí býva v byte, či dome. Ja osobne pálim aj za zvieratá :)

Ak vládne doma nepokoj, nesúlad, z toho má radosť len temná sila. O pol noci treba zapáliť dvanásť sviečok, výnimočne čiernych, alebo modrých. Hovoríme: Odíď diabol z domu tohto, zo dverí, zo štyroch kútov. Tu je krst Boha aj Matka Božia, Kristova. Ty tu nenájdeš pokoja, utekaj odtiaľto tam, kde je tvoje miesto, tam i zostaň a tam rob svoju prácu, no nie v našom dome. Slovo moje je silné ako kameň. Amen.

Potom štyridsať krát pôjdeme na omšu a každý večer doma zapáli už bielu sviečku a bude pokoj."

Čo robiť a aj nerobiť v nasledujúci deň?

Prvého novembra vychádzajú na Sviatok všetkých svätých dušičky von a čakajú svojich blízkych a skutočne v tento deň má každý vzdať úctu a venovať spomienku zosnulým. Na hrobe by vždy mal byť párny počet sviečok i kvetov.

Celý článok nájdete kliknutím na TENTO odkaz.

 

 

 

 

 

SVIATOK HALLOWEEN

Hoci sa tento sviatok pravdepodobne najviac spájate s USA, Halloween sa oslavuje aj v iných častiach sveta. Hlavne v anglicky hovoriacich krajinách, napríklad aj v Austrálii, na Novom Zélande, Kanade, no predovšetkým v Írsku. Sviatok Halloween je v totiž dedičstvom Keltov a teda svoj pôvod má práve v Írsku.

Prisťahovalci z Írska tento zvyk, túto svoju tradíciu, priniesli so sebou do Ameriky v roku 1840, keď zo svojej rodnej krajiny odišli kvôli hladomoru.  Zaujímavou skutočnosťou je fakt, že pôvod sviatku je ešte starší ako pôvod sviatku cirkevného - sviatok všetkých svätých. A práve preto vznikol následne cirkevný sviatok, t.j. sviatok všetkých svätých. Sviatok Helloween Halloween mal počas svojej histórie viac názvov. Vo voľnom preklade predstavuje Halloween predvečer všetkých svätých a oslavuje sa teda 31.10. v príslušnom roku. Halloween je pohanským sviatkom. Oslavuje koniec pohanského roka a je sviatkom noci Samhain, sviatkom mŕtvych. Sviatok Helloween Kelti považovali za relevantné len dva ročné obdobia: letné a zimné. No a práve v tomto období končí nadvláda boha slnka, ktorého strieda boh smrti a zimy. Podľa tradície išlo o jediný deň v roku, kedy sa živé duše mohli pozrieť do podsvetia. Prechod do nového zimného obdobia nebol pre Keltov ničím príjemným. Vzhľadom na míňajúce sa zásoby potravín sa totiž nastávajúce obdobie považovalo aj za obdobie hladu. Ľudia v minulosti verili, že prvý novembrový deň sa zjavujú duše mŕtvych.

Tieto vracajúce sa duše chceli ovládnuť všetko živé a snažili sa tak dostať aj do tela živého človeka, pričom ochranou proti týmto duchom bolo svetlo, najskôr v podobe ohnivých uhlíkov, neskôr sa toto svetlo prenieslo do repy a až v Amerike do tekvíc, pričom táto tradícia zotrvala až do súčasnosti. Sviatok Helloween Typickou črtou tohto pomerne obľúbeného sviatku sú teda vyrezávané tekvice s otvormi v podobe tváre, pričom tekvica je zvnútra osvetlená sviečkou a slúži ako lampáš. Ľudia sa počas Halloweenu prezliekajú do rôznych prevlekov strašidelných bytostí. Prevlek do rôznych kostýmov a pomaľované tváre mali taktiež za účel odpudiť zlých duchov. Sviatok Helloween V USA sa sviatok Halloween oslavuje až od 19. storočia. Sviatok Helloween Dnes je tento sviatok predovšetkým komerčnou zábavou, ktorá láka hlavne deti. Tie chodia od dverí k dverám používajúc výraz „Trick or Treat“. Ak bývajúci nechcú, aby im tieto deti vyviedli nejakú neplechu, obdarujú ich sladkosťami a ovocím. Sviatok Helloween Súčasťou Halloweenu sú taktiež strašidelné príbehy a pozeranie strašidelných filmov.

Tento článok môže byť ďalej šírený, kopírovaný v neskrátenej, neupravenej podobe a len pre nekomerčné účely, pokiaľ bude pripojená celá táto poznámka aj s aktívnym odkazom www.vestenietarot.wbl.sk  Ďakujem za pochopenie.

 


 

 

TOPlist
aktualizované: 04.11.2018 16:16:10