Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

ARÓMATERAPIA

Určite ste už počuli o arómaterapii. Ale viete, v čom presne tkvie jej čaro? Arómaterapia je terapeutické ošetrenie, ktoré podporuje zdravie, poskytuje úľavu pri záťaži a strese a harmonizuje telesné a duševné pochody. Arómaterapia sa využíva v lekárstve, pri masážach, ale môžete si ju vyskúšať aj doma.

Na akom princípe arómaterapia funguje?

Arómaterapia využíva prírodné éterické oleje (silice), ktoré sa ľahko rozpúšťajú v rastlinných olejoch, a to predovšetkým v mandľovom a sezamovom oleji alebo aj v alkohole, mede a mlieku. Vhodne volené éterické oleje pomôžu uľaviť od bolesti, posilnia imunitu, alebo pôsobia ako prevencia proti vzniku niektorých chorôb. Arómaterapia dokáže ovplyvniť aj psychiku a emócie, napr. zmyselné masáže môžu obohatiť milostný život. Arómaterapia sa najčastejšie využíva pri masáži, ďalej pri inhalácii, rozprašovaní, do kúpeľa a na obklady. Z éterických olejov sa vyrába kozmetika vo forme gélov, mastí a krémov.

Použitie éterických olejov

Dezinfekcia vzduchu
Oleje majú antibakteriálne, antiseptické a antivírusové vlastnosti. Do misky arómalampy dáme vodu, 3 - 5 kvapiek esencie a necháme odparovať.

Inhalácie
Sú ideálne pri nachladnutí, zápaloch horných dýchacích ciest, kašli, zápaloch dutín, bolestiach hlavy, alergiách a kožných chorobách. Nie sú vhodné pre ľudí s vysokým krvným tlakom a astmatikov. Do 600 ml horúcej vody nakvapkáme 5 – 10 kvapiek oleja, prikryjeme uterákom a inhalujeme vo vzdialenosti asi 25 cm nad vodou. Pri silnom nachladnutí opakujeme 3 x denne. Môžeme použiť aj arómalampu, nakvapkáme 3 – 5 kvapiek a vdychujeme v miestnosti.

Obklady
Sú vynikajúce na liečenie lokálnych problémov. Zmierňujú bolesť pri starých ranách, pôsobia pri neuralgických bolestiach, únave, pri bolestivej menštruácii a bolestiach svalov a kĺbov. Do teplej alebo studenej vody nakvapkáme 6 kvapiek esencie, namočíme obklad (uterák, plátno, gázu), vyžmýkame a priložíme na postihnuté miesto. Zakryjeme igelitom a vlnenou prikrývkou a necháme pôsobiť 2 hodiny.

Masáže
Masáž má silný liečebný účinok. Patrí do rúk skúseného maséra. Oleje sa miešajú pred masážou. Masáž sa neodporúča po veľmi horúcom kúpeli a saune, pri vysokom krvnom tlaku, pri nevoľnosti, horúčke, vírusovom ochorení a podozrení na rakovinu. Masáž nie je vhodná ani po čerstvej operácii, pre človeka chorého na srdce, pri bolestiach v krížoch. Nemá sa absolvovať po jedle a treba sa pri nej vyhnúť vyrážkam a kŕčovým žilám. Masážny olej sa pripraví tak, že zmiešame 4 % éterického oleja s 96 % vysoko kvalitného základného rastlinného oleja (olivový, sójový, slnečnicový, jojobový, avokádový, mandľový, nechtíkový, z klíčkov a pod.) Napr. do fľaštičky s obsahom 50 ml základného oleja pridáme 15 – 25 kvapiek esencie, na obsah 25 ml pridáme 8 – 15 kvapiek esencie. Obyčajne pridávame 2 – 4 esencie. Prípravok vydrží v chladničke asi 3 mesiace. Takto si môžete pripraviť aj vlastný pleťový olej.

Kozmetické prípravky
Väčšina olejov pôsobí na pokožku priaznivo, stimuluje produkciu nových buniek a pomáha tak zachovať mladistvý vzhľad pleti. Táto vlastnosť je výrazná najmä u levandule a pomarančového kvetu. Budete prekvapené dosiahnutým efektom. Do pleťového krému, mlieka, gelu, vôd o objeme 25 ml pridáme 5 – 10 kvapiek esencie.

Kúpeľ
Je dobrým prostriedkom pri kožných chorobách, bolestiach svalov, napätí, únave a nespavosti. Do vane napustíme vodu, 5 – 10 kvapiek esencie a zamiešame. Vlažný kúpeľ (28 – 35 stupňov) uvoľňuje a má ukľudňujúce účinky, horúci kúpeľ (35 – 39 stupňov) tonizuje ak trvá krátko, ale ak trvá dlho, tak otupuje. Na relaxáciu postačí 10 – 15 minút.

Príklady receptov :

Zimný kúpeľ -pomáha predchádzať nachladnutiu a stimuluje krvný obeh – borievka 2 kvapky, levanduľa 3 kvapky
Letný kúpeľ -ochladzuje, osviežuje, povzbudzuje – mäta 1 kvapka, bergamot 4 kvapky
Ranný kúpeľ – tonizuje, povzbudzuje – rozmarín 3 kvapky, borievka 2 kvapky
Večerný kúpeľ – ukľudňuje, uspáva, vhodný pre ľudí trpiacich nespavosťou – levanduľa 4 kvapky, harmanček 1 kvapka
Afrodiziakálny kúpeľ – ylang-ylang 1 kvapka, santalové drevo 4 kvapky, jazmín 1 kvapka
Citrónový kúpeľ – osviežuje, uvoľňuje, je veľmi očistný – citrón 4 kvapky, geránium 1 kvapka

 

Účinky éterických olejov

Anýz
Má silne stimulujúci účinok, šíri okolo seba teplo a útulno. Používa sa proti migréne, bolestivej menštruácii, pri dýchacích ťažkostiach, kašli a astme. Ukľudňuje nervy. Nepoužívať v tehotenstve a pri vysokom tlaku.

Badyán
Silne ukľudňujúci, organizmus harmonizuje, vzpružuje. Do lámp a masáží.

Bazalka
Posilňuje ducha i telo. Napomáha pri koncentrácii, pôsobí ako repelent, má antiseptické účinky. Uľahčuje pri migrénach, zbavuje melanchólie.

Bergamot
Má ukľudňujúci a zároveň myseľ osviežujúci účinok. Je antiseptický, má sťahujúce účinky, vhodný pri starostlivosti o mastnú pleť. Dá sa použiť ako repelent a na dezinfekciu. Vzpružuje, povznáša, pôsobí antidepresívne, podporuje hojenie rán, pomáha znížiť horúčky, stimuluje chuť do jedla a napomáha tráveniu. Veľmi vhodný pre odparovanie v miestnosti pre jeho citrusovú vôňu, ktorá ľahko odstraňuje nepríjemné pachy. Mieša sa s gerániom, levanduľou a citrónom. Nepoužívať na slnku.

Borievka
Posilňuje žalúdok, mierni reumatické ochorenia, vhodná na liečenie kožných ekzémov, podporuje potenie, zmierňuje bolesti pri menštruácii, čistí, ukľudňuje, tonizuje.

Borovica
Má vzpružujúce, antiseptické a dezinfekčné účinky. Pozitívne pôsobí pri ťažkostiach horných dýchacích ciest, nachladnutí, virózach, zápaloch, astme, pomáha predchádzať chrípke, angíne a zápalom močových ciest. Inhalácie, kúpele.

Céder
Sedatívum, antiseptikum, repelent. Vhodný na choroby dýchacích ciest, kožné choroby, účinný pri všetkých typoch kožných vyrážok, na akné, mastnú pleť, vlasy (lupiny), podporný pri liečbe lupienky, na depresívne stavy a neurózu. Do lámp, kúpeľov, kozmetiku, masáže, inhalácie. Mieša sa s bergamotom. Nepoužívať v tehotenstve.

Citrón
Antiseptikum, vzpružujúci, tonizujúci, antibakteriálny, čistí, osviežuje, ukľudňuje a stimuluje. Zvyšuje krvný tlak, znižuje horúčky, obnovuje pamäť, zabraňuje krvácaniu, lieči kŕčové žily. Vhodný na čistenie mastnej pleti (napariť pleť) a na prasknuté kapiláry. Pomáha cirkulácii, proti všetkým zápalom kože, akné, na respiračné problémy. Pomôže bezbolestne zbaviť sa bradavíc: 2 kvapky denne kvapnúť na bradavicu a zalepiť. Po mesiaci bradavica zmizne. Mieša sa s eukalyptom a gerániom. Nepoužívať na slnku.

Citronella
Osviežuje a vzpružuje. Vhodné proti duševnej únave a stresu. Odpudzuje hmyz.

Citrusové esencie
Pomarančová, citrónová, mandarínková – majú regeneračné, relaxačné a osviežujúce účinky. Zlepšujú koncentráciu a náladu.

Eukalyptus
Má stimulačné, silné antiseptické, antivírusové účinky, používa sa aj ako repelent proti hmyzu, pri hnačkách, virózach a respiračných ťažkostiach (senná nádcha, bronchitída a pod.). Lieči rezné rany a odreniny, napomáha tvorbe kožného tkaniva. Pôsobí proti nachladnutiu, chrípkam a iným ťažkostiam, ktoré sú spojené so zimným a prechodným obdobím, zamedzuje svalovej únave, zabíja zárodky baktérií. Pri nádche uvoľňuje dýchacie cesty. Vmasírovaním do chodidiel privoláva spánok. Mieša sa s levanduľou, citrónom, lemongrásom, medovkou a borovicou. Do lámp, kúpeľov, masáží.

Fenykel

Antiseptický, antispazmatický, zmierňuje bolesti pri menštruácii, má laxatívne účinky, podporuje činnosť žalúdka a sleziny, zmierňuje dýchacie ťažkosti. Vhodný v boji proti obezite, posilňuje zrak.

Geránium - muškát
Najčastejšie používaný terapeutický olej. Pre svoje silné relaxačné účinky pôsobí na nervový systém ukľudňujúco a osviežujúco. Používa sa proti depresiám, nervovému vypätiu, na choroby trávenia a obličiek, udržuje stabilitu citov, vyrovnáva psychiku. Zmierňuje menštruačné problémy. Má silné protizápalové účinky, vhodný pre každú pleť. Mieša sa so všetkými olejmi. Do lámp, masáží, kozmetiky.

Grapefruit
Antiseptický, dodáva vitalitu, pôsobí stimulačne, antidepresívne a osviežujúco. Pri masáži touto esenciou sa zmierňuje celulitída. Do lámp a kúpeľov.

Harmanček
Analgetikum, antiseptikum, antispazmatikum, hepatikum, protizápalové účinky. Napomáha tráveniu, podporuje tvorbu žlče, reguluje menštruáciu, podporuje potenie, napomáha hojeniu rán. Doporučuje sa pri mrzutosti, záchvatoch, hystérii, bolestiach očí, zubov a ďalších problémoch spojených so zápalmi.

Jazmín
Pôsobí povzbudzujúco a upokojujúco. Silné afrodiziakum, odporúča sa pri emočných problémoch. Pôsobí ako nervové sedatívum a súčasne povzbudzuje. Patrí k najdrahším éterickým olejom.

Klinčeky
Vhodný pri migréne, účinný pri bolestiach zubov, zápaloch ústnej dutiny, stimuluje, prináša pocit tepla a útulnosti, zvlášť v chladnom a sychravom počasí.

Kosodrevina
Je silný a kvalitný antiseptický prostriedok, ktorý zároveň stimuluje, občerstvuje a čistí ducha. Dodáva silu, pozitívne pôsobí na dýchacie cesty pri prechladnutí.

Lemongrás
Ukľudňuje, antidepresívny, antiseptický, tonizuje, pomáha cirkulácii krvi, zlepšuje trávenie a svalový tonus, protizápalový na akné, nachladnutie. Mieša sa s gerániom, levanduľou. Je výborný na vzpruženie ochabnutej kože napr. po diéte. Do lámp, kúpeľov, masáží.

Levanduľa
Mierni bolesti hlavy, migrénové bolesti, lieči nespavosť. Má antidepresívny, antibakteriálny, antiseptický, močopudný účinok, podporuje potenie, posilňuje imunitný systém, odpudzuje mole. Používa sa na kožné choroby, pri napätí, infekciách, popáleninách. Priamo aplikujte na kožu v mieste uštipnutia hmyzom. Je vhodný aj pre deti. Mieša sa s gerániom a rozmarínom. Do lámp, kúpeľov, kozmetika, masáže, inhalácie.

Mäta
Používa sa proti bolestiam hlavy, únave a prechladnutiu. Osviežuje a pôsobí antidepresívne. Vhodná pri zažívacích ťažkostiach, nadúvaní, pri pocitoch na zvracanie. Uvoľňuje hlieny, pri prechladnutí uvoľňuje priechodnosť nosných dutín. Nepoužívať v tehotenstve.

Medovka
Antidepresívna a posilňujúca. Podporuje trávenie, vhodná pri ťažkostiach súvisiacich s neurózami, sedatívum, znižuje tlak, horúčku, vyvoláva potenie, tonizuje. Používa a pri bolestivej menštruácii a nespavosti. Mieša sa s gerániom a ylang-ylangom. Do lámp, kúpeľov, masáží. Vhodný pre starších.

Myrha
Má antiseptický a protizápalový účinok. Podporuje trávenie, tonizuje, podporuje hojenie. Na pokožku má ľahký chladivý účinok, takže je vhodná v horúcom a suchom podnebí.

Pačuli
Antiseptikum, sedatívum, antidepresívny, ukľudňuje, používa sa na suchú a zrelú pleť, tonizuje, zjazvuje rany. Podobne ako myrha má ťažkú pižmovú vôňu. Napomáha koncentrácii. Mieša sa s bergamotom, gerániom, levanduľou, borovicou. Do lámp, kúpeľov, kozmetiky, masáží.

Pomaranč
Analgetikum, antidepresívny, ukľudňuje, pomáha obnoviť duševnú rovnováhu, dodáva duševnú silu, hojí zápaly, znižuje horúčku. Je to príjemný olej pre osvieženie a vzpruženie. Má pozitívny vplyv na regeneráciu kožných buniek, je vhodný na celulitídu. Do kúpeľov, masáží, lámp, kozmetiky. Nepoužívať na slnku.

Pomarančový kvet
Ukľudňuje, zmieňuje bolesti, povzbudzuje ducha a pomáha udržovať sebadôveru. Silné afrodiziakum. Je vynikajúci pre starostlivosť o pleť, zvlášť starnúcu. Vhodný je proti nervozite, napomáha vstrebávaniu prasknutých žiliek.

Rasca
Spolu s mätou a rastlinným olejom sa potiera brucho pri nevoľnosti spôsobenej prejedením alebo rýchlou konzumáciou potravy. Pôsobí aj pri prevencii pred cestovnou nevoľnosťou a to vtieraním do kože v oblasti hrude a brucha alebo vdychovaním počas jazdy.

Rozmarín
Mierni reumatické ťažkosti, bolesti, ostrí pamäť, napomáha koncentrácii. Má stimulačný účinok na unavené svaly, regeneruje bunky, osviežuje zostarnutú pleť, vynikajúci je pri starostlivosti o pleť. Má povzbudzujúce účinky na rast vlasov, pri únave a nepozornosti. Je výborný na zápaly kĺbov a artritídu, pri chorobách pečene a žlčníka. Lieči detské ekzémy a alergie. Zvyšuje krvný tlak. Mieša sa s levanduľou, citrónom a cédrom. Do lámp, na masáže, kozmetika, kúpele, inhalácia. Nepoužívať v tehotenstve, pri epilepsii a vysokom krvnom tlaku.

Ruža
Upokojuje, je antidepresívna a pomáha pri bolestiach hlavy. Má vynikajúcu schopnosť obnovovať psychickú rovnováhu. Svojou vôňou ukľudňuje dušu a myseľ. Vynikajúca proti depresiám, afrodiziakum, posilňuje srdce, žalúdok, schopnosť pamäte. Reguluje menštruačný cyklus.

Ružové drevo
Protistresový a ukľudňujúci, mierne afrodiziakum. Pripisujú sa mu jedny z najlepších terapeutických účinkov. Je výborný na suchú a zrelú pleť, do kozmetiky, lámp, masáží, kúpeľov.

Šalvia
Antiseptikum, tonikum, má sedatívne účinky. Používa sa pri únave, nízkom krvnom tlaku, menštruačných bolestiach, zápaloch, angínach, spevňuje tkanivo. Do lámp, kúpeľov a na masáže. Mieša sa s bergamotovým, citrónovým, levanduľovým a rozmarínovým olejom. Nepoužívať v tehotenstve a pri dojčení.

Škorica
Používa sa proti vyčerpaniu, má zahrievacie a antiseptické účinky.

Tymián
Používa sa pri únave, depresii a bolestiach hlavy.

Vanilka
Vyvoláva pocity vyrovnanosti a aktivizuje sily organizmu.

Ylang-ylang
Pomáha pri nespavosti a úzkosti. Má antidepresívne účinky, sedatívum, antiseptikum. Používa sa pri frigidite, impotencii, frustrácii, reguluje cirkuláciu. Do lámp, kozmetika, kúpele, masáže. Mieša sa s väčšinou olejov.

Tento článok môže byť ďalej šírený, kopírovaný v neskrátenej, neupravenej podobe a len pre nekomerčné účely, pokiaľ bude pripojená celá táto poznámka aj s aktívnym odkazom www.vestenietarot.wbl.sk  Ďakujem za pochopenie.

 


 

 

TOPlist
aktualizované: 04.11.2018 16:16:10